360 stopni- jedno ujęcie i po sprawie


Zaryzykuję twierdzenie, że w trakcie realizacji i użytkowania obiektu budowlanego migawka aparatu jest zwalniana większą liczbę razy niż w przypadku niejednej gwiazdy kina, muzyki czy innego medium wizualnego. Szczególnie teraz, gdy każdy ma aparat fotograficzny w kieszeni. Jak często się okazuje, że po upływie jakiegoś czasu szukamy jakiegoś szczegółu i interesujący w danej chwili element jest poza kadrem. Szczególnie w trakcie audytów, kiedy to zespół ma bardzo ograniczony czas na przejście i zapoznanie się z obiektem. Powrót ze względów organizacyjnych i finansowych z reguły jest niemożliwy.

Okazuje się, że rozwiązanie jest w zasięgu ręki. Są to aparaty 360st. Urządzenia o rozmiarze kieszonkowym. Jedno ujęcie obejmujące całą przestrzeń znajdującą się w zasięgu dwóch soczewek.

Sam miałem okazję korzystać z produktu RicochTheta, ale był to model sprzed dwóch lat i warto zapoznać się z aktualną ofertą tego i innych producentów. Pośród kryteriów wyboru warto zainteresować się jakością zdjęć przy słabym świetle. Pomieszczenia w trakcie budowy często są niedoświetlone.

Mankamentem w porównaniu do ultraszybkiego robienia, przeglądania i przesyłania zdjęć przy pomocy telefonu komórkowego może być obsługa wymagająca dodatkowych aplikacji (nie wszystkie telefony potrafią zinterpretować zdjęcie 360st.). Te jednak oferują ciekawe funkcjonalności np. zdalne uruchamianie migawki, kiedy operator schowa się za rogiem (tu nie można się schować z tyłu za aparatem).

Prawdziwa zabawa jednak zaczyna się przy korzystaniu z platform do zarządzania informacją wizualną na budowie. Miałem przyjemność korzystać z usługi oferowanej przez https://www.holobuilder.com/ i musze przyznać że jest to ciekawy serwis pozwalający na organizację (również płaskich) w odniesieniu do lokalizacji zobrazowanej na rzucie.

Platformę można udostępniać współpracownikom i klientom, co w dzisiejszych czasach ograniczonej mobilności może być interesującym narzędziem zdalnego raportowania lub dokumentacji postępu i jakości robót.

Holobuilder nie jest jedynym przykładem wsparcia zarządzania materiałami wizualnymi na budowie.

Propozycje

https://www.procore.com/en-gb/project-management/photos

https://www.skysite.com/

czy

https://www.cupix.com/

oferują różny poziom zaawansowania czy integracji z modelami, skanami 3d etc. Na pewno w razie chęci czy potrzeby każdy znajdzie coś dla siebie.

Również Autodesk oferuje centralną galerię zdjęć jako część oferty

https://construction.autodesk.com/tools/photo-management/

Zachęcam do wypróbowania.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *