Blender + BIM

Tagi:


Czym jest Blender? Jeśli zapytamy o to Google, to pod hasłem “top 10 equivalents” dostaniemy listę odpowiedników:

  • Unity.
  • Cinema 4D.
  • 3ds Max Design.
  • Modo.
  • Maya.
  • Adobe Premiere Pro.
  • Adobe After Effects.
  • Revit.

Zatem jest to narzędzie do modelowania 3d, które pokrywa swoim zakresem oprogramowanie do tworzenia gier, projektowania budynków i innych detali mechanicznych. Jest to możliwe ponieważ jest to oprogramowanie typu „open source”, stanowiące platformę dla grup programistów opracowujących wtyczki tematyczne pozwalające osiągać efekty przypisywane oprogramowaniu z listy wujka Google.

Profesjonalni użytkownicy nie mogą sobie pozwolić na korzystanie z oprogramowania typu „open source”, które nie przychodzi ze wsparciem producenta, help deskiem, pewnością, że kolejna edycja jest super przetestowana itd.

Oprogramowanie licencyjne nie przychodzi też z inną cechą: zerowym kosztem wdrożenia, co dla niewielkich podmiotów, lub użytkowników okazjonalnie potrzebujących stworzyć coś w 3d, w tym zamodelować budynek może być kuszące.

Szczególnie, że Blender oferuje wtyczkę BIM oraz możliwość pisania własnych skryptów w Pythonie. Rozwiązanie wydaje się o tyle ciekawe że wtyczka BIM potrafi zaczytać i edytować model IFC. We wciąż niedoskonałym otoczeniu BIMowym, daje to możliwości podczytywania informacji z modeli, które niekoniecznie byłyby użyteczne z wykorzystaniem zwykłych darmowych przeglądarek IFC.

Myślę, że zapaleńcy mogą stworzyć ciekawe rozwiązania i mam nadzieję, że podzielą się swoimi pomysłami lub rozwiązaniami w komentarzach poniżej.

Ze swojej strony wrzucam kilka linków do filmów pokazujących możliwości Blendera i pluginu BIM.

https://www.blender.org/

https://blenderbim.org/

edit 2022/04/11:

Bender nie przestaje mnie zaskakiwać. Dziś jeden z portali społecznościowych podstawił mi artykuł z parametrycznymi wariacjami na temat obiektów budowlanych w Blenderze.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *