top of page
  • Zdjęcie autoraMichał Siejda

Budownictwo w przeglądarce

Zaktualizowano: 30 wrz 2022

W ostatnich latach pojawia się coraz więcej rozwiązań, które są dostępne w przeglądarce internetowej i każde z nich może dołożyć swoją cegiełkę w cyfryzacji budownictwa. Wspominaliśmy już o elektronicznym dzienniku budowy. W bardziej rozbudowanym wymiarze powstał portal e-budownictwo, gdzie można złożyć elektroniczny wniosek o pozwolenie na budowę, zgłoszenie robót, zawiadomić o zakończeniu budowy i dokonać wielu innych czynności administracyjnych. Niezależnie od inicjatyw rządowych wiele producentów opracowuje swoje rozwiązania dla budownictw w oparciu o przeglądarki internetowe. Możemy wśród nich wyszczególnić oprogramowanie do zarządzania procesem budowlanym, przeglądarki modeli BIM, oprogramowanie do harmonogramowania modelu BIM, oprogramowanie do zarządzania usterkami i uchybieniami BHP.


Takie rozwiązania mają wiele zalet. Z jednej strony są uniwersalne i kompatybilne z większością powszechnie wykorzystywanych systemów operacyjnych, czy to na komputerach, czy też na telefonach. Nie ma konieczności przeprowadzania instalacji oprogramowania na poszczególnych urządzeniach, a aktualizacje i poprawki są wykonywane całkowicie zdalnie. W związku z faktem, że wszystkie dane są przechowywane w chmurze, nie powstają błędy związane z przenoszeniem danych między systemami czy urządzeniami. Niektóre z tych rozwiązań mają również pewną ograniczoną funkcjonalność bez stałego dostępu do internetu.

Z drugiej strony branża budowlana jest oporna na wdrażanie nowości. Wielu inżynierów, którzy są przyzwyczajeni do zainstalowanych aplikacji desktopowych, może być zniechęcona koniecznością ciągłego nawigowania w przeglądarce, zwłaszcza gdy tych rozwiązań pojawia się coraz więcej i więcej. W niniejszym artykule chcemy zainteresować Was innym spojrzeniem na to rozwiązanie i przybliżenie Wam aplikacji PWA, które mogą być odpowiedzią na Wasze problemy.


Na przykładzie naszego bloga pokażemy, jak w kilku krokach zainstalować taką aplikację u siebie na komputerze. Rozwiązanie działa również na telefonach. W pierwszym kroku należy otworzyć w przeglądarce stronę, którą chcemy zainstalować jako aplikację PWA i wybrać opcje przeglądarki (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu):Z menu należy wybierać „Aplikacje”, a następnie „Zainstaluj tę witrynę jako aplikację”:Po chwili pojawia się komunikat „Zainstalowano aplikację” i można wybrać z opcji przypięcie do paska zadań / ekranu startowego / pulpitu, a nawet uruchamianie automatyczne przy uruchomieniu urządzenia. I gotowe - aplikacja PWA została zainstalowana!Mamy nadzieję, że instrukcja była dla Was czytelna i znajdziecie zastosowanie aplikacji PWA w podnoszeniu wydajności Waszej pracy.
Michał Siejda


Zastrzeżenie: Zrzuty ekranu i sposób postępowania przedstawiony dla przeglądarki Edge. W innych przeglądarkach może to wyglądać ineczej. Kompatybilność przeglądarek można sprawdzić w tabeli.

69 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page