Cyfrowe projektowanie na platformie Hypar


Procesy projektowe to zbiór zadań, które są wykonywane przez inżynierów, w celu stworzenia optymalnego i spójnego projektu. Projekt jest optymalny, gdy umożliwia wykonanie inwestycji, która: zmieści się w budżecie, w terminie, spełnia założoną funkcjonalność, jest dla użytkowników: bezpieczna, komfortowa, ekonomiczna i ekologiczna. Rozważmy przykładowy projekt mieszkaniowy, dla którego inwestor posiada działkę i budżet na realizację:

  • Architekt analizuje lokalizację, projektuje kubaturę, elewację, dzieli budynek na kondygnacje, aby stworzyć formę, która spełni funkcje według wymagań inwestora.
  • Inżynier konstrukcji budowlanych na podstawie wcześniejszych danych projektuje fundamenty, stropy, słupy, belki i inne elementy konstrukcyjne.
  • Inżynierowie sanitarni projektują systemy, aby w budynku zapewnić odpowiednie parametry temperatury i wilgotności, ilości świeżego powietrza, dostęp do ciepłej, zimnej wody użytkowej, oddymianie i zraszacze przeciwpożarowe.
  • Inżynierowie elektrycy, projektują instalacje i przyłącza, aby doprowadzić potrzebną energię i światło.
  • Automatycy łączą wszystkie systemy w jedną funkcjonalną całość.

Źródło: Opracowane w oparciu o materiały firmy Hypar.

Proces inwestycyjny wymaga wielokryterialnej optymalizacji, a taki typ optymalizacji, wymaga iteracji, a to z kolei wymaga czasu i pieniędzy.

Jak wykonać więcej iteracji w tym samym czasie? Odpowiedź jest banalnie prosta, należy poprawić wydajność procesów inwestycyjnych na etapie ich planowania i projektowania.

Tu z pomocą przychodzi Hypar, czyli platforma, na której można łączyć cyfrowe procesy projektowe.

Hypar

Na platformie Hypar procesy projektowe to zbiór funkcji, które komunikują się ze sobą. Każda funkcja jest odpowiedzialna za kawałek zakodowanej logiki dzięki którym tworzymy cały projekt systemowo. Funkcje mogą być napisane w języku C#, w Excelu, czy też środowisku do programowania wizualnego Grasshopper.

Źródło: Opracowane w oparciu o materiały firmy Hypar.

Hypar posiada kilka przykładowych procesów dzięki którym łatwiej zrozumieć funkcjonalność platformy. Na potrzeby tego artykułu wybrałem proces o nazwie Park View Analysis, który składa się z trzech funkcji: Envelope By Sketch, Location i View Radius. Dzięki tylko trzem funkcjom możemy wgrać kubaturę w dowolną lokalizację i sprawdzić widoczność wokół budynku.

Źródło: Przykład „Park View Analysis” z platformy do cyfrowego projektowania Hypar.io.

Dodatkowo Hypar został tak zaprojektowany, aby każda funkcja mogła mieć swoje argumenty w postaci listy czy zakresu, aby można było generować wiele wariantów i przeprowadzać optymalizację wielokryterialną przy pomocy projektowania generatywnego, czy też optymalizacji ewolucyjnej.

Platforma Hypar wydaje się świetnym środowiskiem dla projektowania cyfrowego, jest ona bardzo elastyczna i daje ogromne możliwości. Niestety nie jest odporna na te same problemy, które mamy w branży AEC, czyli żeby to wszystko działało, potrzebne są standardy i API (wyjaśnione poniżej).

Standardy w cyfrowych procesach

Na platformie Hypar, możliwe, jest łączenie ze sobą funkcji, gdyż stworzono słownik ze standardowymi obiektami. O nazwie „elementy”. Słownik elementów posiada definicje obiektów, a funkcje tworzą obiekty zgodne z tym słownikiem. No dobrze, ale czemu, to jest potrzebne?

Żeby komunikacja pomiędzy programami przebiegała pomyślnie to potrzebujemy się umówić, że dany obiekt nazywa się tak, a nie inaczej. Kiedy ktoś powie kaloryfer to ja zrozumiem, że chodzi mu o grzejnik, ale komputer wyświetli błąd, że nie zna takiego typu obiektu.

Jeżeli komputer ma zrozumieć treść, to musimy zdefiniować, że grzejnik to grzejnik. Jeżeli ma on parametr „moc nominalna”, to ta wartość powinna być uzupełniona, a nie pozostawiona pusta i obok wpisana w nowy niestandardowy parametr „nominalna moc”. Człowiek zrozumie, ale komputer, się nie domyśli, że szereg innych znaków, czy tych samych znaków, ale ustawionych inaczej znaczy dokładnie to samo.

Cyfrowa komunikacja (API)

W procesach cyfrowych takich jak na platformie Hypar czy w też w innych środowiskach potrzebne jest API (Application Programming Interface), czyli interfejs programowania aplikacji, który umożliwia przepływ danych oraz informacji pomiędzy programami i procesami. Jeżeli program nie posiada API to jest to ograniczenie, które hamuje integracje i wzrost wydajności procesów projektowych. Więcej na temat cyfrowej komunikacji możecie przeczytać w artykule Komunikacja w AEC kluczem do sukcesu.

Co robić i jak żyć?

Zwiększać efektywność procesów projektowych poprzez cyfryzację i standaryzację. A co, jeśli program, z którego korzystam nie posiada API? Poproś twórcę oprogramowania o wdrożenie API, jeśli wystarczająco dużo użytkowników, będzie chciało korzystać z API, to jest szansa, że je w którymś momencie udostępni.

A co, jeśli nie chcę czekać? Pozostaje znaleźć inne oprogramowanie, które posiada API, lub zacząć tworzyć cyfrowe procesy samemu, w zespole, w firmie, czy też w Internecie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *