DCN ma już rok!

Tagi:


  Prawdopodobnie każdym z nas kierowała inna motywacja i każdy wiązał z tym blogiem inne nadzieje. Esencję motywacji i celów zabraliśmy w manifeście, który choć zwięzły, wykuwał się w niemałym bólu. Generalnie wszyscy nawigatorzy wyczuwają pewną lukę w technologicznym mainstreamie budowalnym, wciąż zdominowanym przez BIM. Nieistotne co dla kogo ten akronim oznacza. Naszym celem było poszerzenie horyzontów odbiorców o pojęcia znacznie szersze niż BIM, uświadomienie, że BIM nie jest jedyną drogą do cyfryzacji branży. Zależało nam, żeby pokazać, że choć chmury punktów, modele i BEP’y są ważne, to jednak nie pomagają w pisaniu umów, ewidencji zdarzeń, zgłaszaniu usterek, pisaniu raportów, świadectw płatności, akwizycji danych etc. etc. A to właśnie w tych procesach drzemie największy potencjał ich automatyzacji i faktycznej poprawy wydajności procesów w biurze i na budowie. Nade wszystko jednak zależało nam na tym, żeby pokazać, że to ludzie są kluczowym czynnikiem sukcesu cyfryzacji. Jednym słowem, zakup softu, nawet bardzo złożonego, bez wzięcia pod uwagę ludzi i procesów nie prowadzi do sukcesu cyfryzacji przedsiębiorstwa. Blisko 90% tego typu projektów kończy we łzach (tj. extra koszt i czas).

   Udało nam się przyciągnąć uwagę czytelników łącznie na ponad 46 tysięcy godzin, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Garść statystyk poniżej.

   Wydaje nam się, że wciąż funkcjonujemy w pewnej bańce informacyjnej, z której trudno się wyrwać. Mamy grono wiernych czytelników, ale doświadczenia ostatniego roku pokazują, że szalenie trudno dotrzeć z przekazem do faktycznych beneficjentów cyfryzacji, czyli zarządów i kadry menadżerskiej firm. Dlaczego tak jest? Czy wciąż pokutuje przeświadczenie, że cyfryzacja to temat dla geeków i nie warto poświęcać mu czasu? Czy może obawa przed nieznanym i niezrozumiałym stanowi blokadę przed zagłębieniem się w temat? Wymówki znamy: nie mamy czasu albo środków, to drogie, radzimy sobie więc nie musimy się zmieniać etc…. Na blogu pokazujemy, że usprawnienia nie muszą być drogie, czy wymagać nie wiadomo jakich inwestycji. Kluczowe jest prześledzenie przepływu informacji, który można zautomatyzować przy pomocy narzędzi, które często są już w organizacji. Natomiast teoria zarządzania zmianą pokazuje, że zmiana, aby była skuteczna wymaga silnego wsparcia „z góry”. Dlaczego? Ponieważ jako gatunek jesteśmy z natury przeciwni zmianom. Wszelkiego rodzaju poczucie „fakultatywności” wprowadzanych zmian jest początkiem porażki wdrożenia i marnotrawstwa zasobów poświęconych przez organizację na zmianę.

   Udało nam się zrealizować praktyczny projekt digitalizacji łańcucha dostaw studni betonowych. Wyniki projektu są dostępne na GitHubie DCN. Byłoby nam miło, gdyby któryś z producentów studni, oprogramowania lub wykonawców dostrzegł w tym projekcie wartość i zaszył jego produkty w swoich wymaganiach informacyjnych względem partnerów lub dostawców.

   Udało nam się również stworzyć społeczność komunikującą się na serwerze Discord i pozyskać grono uczestników prowadzących interesujące dyskusje. Musimy jednak uczciwie przyznać, że w ostatnich miesiącach aktywność na serwerze Discord nieco zwiędła. Na usprawiedliwienie mamy tylko tyle, że prowadzenie tego bloga jest pracą społeczną, którą prowadzimy z pasji równolegle do naszych zawodowych obowiązków.

   Co chcielibyśmy osiągnąć w kolejnym roku? Na pewno dalej chcielibyśmy poszerzać zasięgi i docierać z przekazem do coraz szerszego grona odbiorców decydujących o organizacjach na różnym szczeblu. Uważamy, że demistyfikacja cyfryzacji, przedstawienie jej w sposób zrozumiały (taką mamy nadzieję) daje szansę na szerszą adaptację technologii cyfrowych w przedsiębiorstwach budowlanych.

   Od końca 2022 roku praktycznie żyjemy w nowej rzeczywistości, w której AI zaczyna odgrywać rolę, która może zmienić sposób w jaki pracujemy i prowadzimy biznesy. Budowlanka nie jest tu wyjątkiem mimo tego, że historycznie jest nieczuła z nowinki. Będziemy śledzić i badać, jak technologie zachodzą na siebie i mogą zmieniać procesy na bardziej efektywne.

   Polecamy się uwadze na kolejny rok.

   Zespół Nawigatorów

    Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *