Elektroniczny Dziennik Budowy – TESTY

,

Tagi:


Niedawno publicznie narzekałem, że nie ma dostępnej wersji testowej systemu elektronicznego dziennika budowy dla inwestora. Muszę przyznać się do błędu, wystarczyło bowiem wejść na stronę GUNB, a następnie w wyszukiwarce napisać „system EDB”, a następnie wybrać „Pytania i odpowiedzi„. Na dole tej strony, należy wybrać „Elektroniczny dziennik budowy – prezentacja dla WINB i PINB” i tam na stronie 9 jest link, który należy kliknąć. Innej drogi niestety nie ma.

Struktura systemu EDB jest odzwierciedleniem klasycznych przepisów, gdzie urząd wydaje petentowi (inwestorowi) dziennik budowy, którą ten „prowadzi” zgodnie z nowymi przepisami.

Z tej przyczyny system obsługiwany jest przez dwa rodzaje użytkowników:

  1. lokalny administrator systemu tzw. LAS (urząd wojewódzki / powiatowy), który wydaje EDB – ten system już działa, ponieważ integruje szereg innych usług – w tym eCURB oraz
  2. Administrator – czyli użytkownik/ inwestor, który składa elektroniczny wniosek, a po wydaniu EDB dokonuje wpisów.

Nie ma niestety prostej i czytelnej instrukcji lub chociaż prezentacji, która by to wyjaśniała. Instrukcja obsługi systemu od strony urzędowej znajduje się w sekcji Pytania i odpowiedzi, ale już instrukcja dla Administratora (użytkownika) znajduje się w części „do pobrania”, choć tak na prawdę to nie jest żadna instrukcja dla przeciętnego użytkownika tylko techniczny żargon przygotowany przez informatyków dla innych informatyków. Żeby nie być gołosłownym, przytaczam tylko jeden wyimek z tej instrukcji:

Wierzę, że do czasu, kiedy system EDB będzie oficjalnie dostępny, tj. od 26 stycznia 2023 roku właściciel tego projektu – GUNB – wyposaży go we wszystkie niezbędne instrukcje, prezentacje i kursy. Na 5 miesięcy przed debiutem zapoznanie się z systemem i jego funkcjami jest praktycznie niemożliwe.

Oczywiście testom mogłem poddać jedynie część dla inwestorów, bowiem jako nie-pracownik urzędu nie mogę się ubiegać o uprawnienia dla LAS (Lokalnego Administratora Systemu).

LOGOWANIE

Przygodę z Systemem EDB należy rozpocząć od wejścia na stronę: https://e-dziennikbudowy.gunb.gov.pl/auth/login

UWAGA! Nie tworzymy konta użytkownika, bo nawet po jego utworzeniu nie zalogujemy się do systemu, musimy się zalogować przez „WĘZEŁ KRAJOWY”, czyli przez profil zaufany.

Po zalogowaniu możemy np. wystąpić z wnioskiem o wydanie elektronicznego dziennika budowy, przeglądać złożone wnioski, czy dokonywać wpisów do wydanych dzienników budowy.

W powyższym teście wprowadzone przeze mnie dane są całkowicie fikcyjne, choć oczywiście system wymagał ode mnie, aby dane wprowadzać w wymaganym formacie. Po złożeniu wniosku jest on już widoczny w systemie jako oczekujący na rozpatrzenie.

Niestety na tym wersja testowa się kończy, bowiem mój wniosek nie został rozpatrzony. Nie trzeba jednak być fizykiem jądrowym, żeby się domyślać, że formularze elektronicznego dziennika budowy są zgodne z tymi, które znamy z papierowej wersji i tutaj trudno spodziewać się rewolucji.

Szybkie konkluzje

Wydaje się, że System EDB został zaprojektowany poprawnie pod kątem funkcjonalności założonych w nowym prawie budowlanym i przepisach wykonawczych. Bardzo dobrą wiadomością jest, że system EDB jest wyposażony w interfejs API, co umożliwi integrację systemu EDB z już istniejącymi rozwiązaniami lub nowymi produktami.

Brakuje oczywiście tzw. piaskownicy systemu, czyli w pełni funkcjonującego rozwiązania, na którym można robić testy API i szkolić użytkowników systemu. Wierzę, że ten element systemu zostanie szybko uzupełniony, bo to niezbędny element sprawnego wdrożenia systemu, który angażuje wielu interesariuszy.

Fatalne są: komunikacja projektu, którą prowadzi właściciel projektu, czyli GUNB i jakość dokumentacji dla użytkowników zewnętrznych. Można odnieść wrażenie, że administracja skupia się wyłącznie na „własnej” stronie projektu ignorując przyszłych użytkowników, którzy będą de-fact korzystać z niego najintensywniej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *