Jeśli nie youtuber, streamer czy influencer to może 3d modeler?

,

Kilka lat temu, gdy posłaliśmy syna na półkolonie związane z programowaniem w Mienecraft, zainspirowany przez prowadzącego, napisałem artykuł zbierający w jednym miejscu „pomoce dydaktyczne” mające zachęcić młodych ludzi do zabawy w kodowanie i układanie algorytmów. W międzyczasie odkryłem, że istnieje cały szereg udogodnień dla młodzieży, pozwalających od najmłodszych lat bawić się w modelowanie 3D.

Niektórzy znajomi nawet korzystają z tego, że drukarki 3D robią się coraz bardziej przystępne i wraz z dziećmi odkrywają nowe pasje. Uważam, że jest to fantastyczna metoda kreatywnego spędzania czasu i zarażania młodych ludzi wartościowymi sposobami wykorzystania komputera. Takimi, które mogą zaprocentować w przyszłości. Oczywiście, inspirowanie jest najtrudniejszą częścią przedsięwzięcia i tu nie mam złotych rad, ale pomyślałem, że zestawienie dostępnych aplikacji do modelowania 3D, celowanego w młodszych użytkowników, byłoby interesującym uzupełnieniem artykułu sprzed lat.

Lista nie jest wyczerpująca, zapraszam do jej uzupełniania w komentarzach (najlepiej z krótkim opisem powodów dlaczego warto). Kolejność również jest przypadkowa.

SOLIDWORKS Apps for Kids

Na pierwszy rzut SOLIDWORKS Apps for Kids od Dassault Systèmes. Firma bardziej kojarzona z systemami dla przemysłu niż z budownictwem przygotowała młodszego brata Solid Works. Działa w przeglądarce i ma przyjazny interfejs oraz całkiem sporo tutoriali na youtube. Umożliwia również eksport wymodelowanego elementu do formatu drukarki 3D.

TinkerCAD- coś od Autodesku

Z Tinker CAD nie korzystałem, ale wydaje się być całkiem wartościową propozycją łączącą możliwości modelowania graficznego z modelowaniem przy pomocy kodu (Dynamo dla najmłodszych?). Autodesk i niezależni twórcy zadbali o mnóstwo materiałów edukacyjnych do tego produktu, a możliwości importu kształtów wydają się całkiem spore. Dodatkowo projekty 3D można przedstawiać i eksportować w formatach, które wyglądają jak Lego i jak elementy z Minecrafta, co mam nadzieję, że zainteresuje mojego syna.

BlocksCAD- jeśli ktoś bardzo nie lubi Autodesku…

…i chce to uczucie przekazać kolejnemu pokoleniu (wiem, że mamy takich w społeczności) może skorzystać z BlocksCAD. Jest ot aplikacja przeglądarkowa do modelowania tylko przy pomocy algorytmów. O ile w Tinker Cad to byłą opcja, tu modelowanie odbywa się jedynie przy pomocy algorytmu/ kodu zadawanego w formie bloków jak w Scratchu.

Wings3D– dla starszych miłośników OpenSource

Jest to modeler 3D umożliwiający edycję elementów na poziomie lokalizacji węzłów siatki. Twórcy opisują go jako mocny i łatwy w obsłudze. Ocenę pozostawiam użytkownikom.

Dla Miłośników Lego

https://www.leocad.org/

https://lego-digital-designer.en.softonic.com/

Z żadnej nie korzystałem

Propozycji jest dużo więcej, ich listy można pozyskać przy pomocy wujka Google. Tu można znaleźć ciekawą tabelkę podsumowującą walory większej próby.

Moim celem jest przedstawienie kilku, moim zdaniem najwartościowszych aplikacji, umożliwiających rozpoczęcie przygody z modelowaniem 3D najmłodszym. Wiadomo, że takie powinny mieć przyjazny interfejs i mnóstwo zasobów na YouTube, żeby rodzice mogli się dokształcać.

Ponadto powinny być w miarę dopracowane, żeby walka z technologią nie zrażała najmłodszych i nie była wymówką do porzucenia nowego pomysłu czy wyzwania. Za takie uważam aplikacje rynkowych hegemonów, będące prawdopodobnie inwestycją w przyszłych odbiorców lub działaniami z zakresu CSR. Nie mniej wydaje się, że są to wartościowe narzędzia dla rodziców (lub dziadków) chcących zarażać swoje pociechy nowymi technologiami. Kto wie, może nasz entuzjazm ich nie zrazi…. A może kiedyś sobie przypomną, że do szkolnego projektu można tę wiedzę wykorzystać zrobić coś zupełnie nieszablonowego.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *