Open Drone Map- jeszcze więcej Open Source


Działalność w ramach DCNavigator uświadomiła mi jak wiele oferują narzędzia „darmowe” (a przynajmniej o zerowym koszcie nabycia).

Kwestię kosztu wdrożenia i wsparcia takich narzędzi dyskutowałem w jednym z wcześniejszych wpisów i sprowadza się ona do starego powiedzenia, że tak na prawdę nie ma nic za darmo. Natomiast dobrze znając swoje potrzeby możemy świadomie dokonać wyboru czy chcemy płacić dostawcy za produkt i wsparcie, czy może zainwestować te pieniądze w rozwój kompetencji własnego zespołu. Oczywiście wszystko w ramach kalkulacji potrzeb, korzyści, kosztów i ryzyka operacyjnego organizacji. Nie chciałbym aby czytelnicy odnieśli wrażenie, że namawiam do wystawienia organizacji na nadmierne ryzyko. To tyle w kwestii wstępu.

W mojej pracy zawodowej często spotykam się z potrzebą zapoznania się z nieruchomością, jej topografią i otoczeniem. Zdjęcia i filmy z drona stanowią wartościowy materiał do tego typu analiz. Jednocześnie w domenie publicznej istnieje sporo serwisów, które oferują informacje o terenie. Jest to skutkiem intensywnej digitalizacji informacji przestrzennej. Co jakiś czas ja, lub moi współpracownicy „odkrywają” coś nowego w Geoportalu czy innych usługach opartych o podobny zestaw informacji. Są to jednak informacje statyczne. Co jeśli dysponujemy dronem i chcielibyśmy zaobserwować zmianę w czasie? Czy da się to zrobić „za darmo”?

Open Drone Map jest Open Source- owym zestawem narzędzi pozwalającym na generowanie map, chmur punktów, modeli 3d i modeli wysokościowych terenu (Digital Elevation Model) ze zdjęć z drona, balonu lub latawca (cytat ze strony ODM).

Co to oznacza w praktyce? Wydaje się, że można sobie wyobrazić następujący proces roboczy na budowie autostrady, gdzie bieżąca informacja o postępie w robotach ziemnych jest istotnym czynnikiem kształtującym percepcję ryzyka w projektu:

  • Oblatanie dronem i rejestracja zdjęć przedmiotowego odcinka robót
  • Analiza zdjęć przez ODM
  • Pozyskanie z ODM modelu przestrzennego terenu
  • Porównanie wyniku z poprzednim lub docelowym modelem BIM
  • Analiza ilościowa i jakościowa, ocena postępu i zgodności z haromonogramem
  • Decyzje zarządcze

Alternatywnie dla obiektu kubaturowego można zidentyfikować miejsca, gdzie model docelowy BIM „wystaje ze skanu” i automatycznie szacować postęp realizacji konstrukcji (z wnętrzami już trochę gorzej). To zastosowanie wydaje się jednak mniej użyteczne, ponieważ kubatura jest bardziej zwarta i postęp konstrukcji jest śledzony na co dzień przez inżynierów i inspektorów (przynajmniej w teorii). Tu wyzwaniem jest rejestrowanie postępu na żywo, ale do tego nie potrzeba drona i jest to zagadnienie na osobny artykuł.

Niezależnie czy mówimy o projekcie liniowym czy kubaturowym porównania powinny być możliwe do przeprowadzenia przy pomocy opisywanego wcześniej Blender BIM. Narzędzie to wydaje się prawdziwym kombajnem jeśli chodzi o możliwości operowania geometrią (nie tylko na potrzeby BIM).

Czy ODM stanowi realną wartość dla branży budowlanej? Jeśli za cel postawimy sobie pozyskiwanie informacji mających umożliwić lepszy ogląd sytuacji i podjęcie lepszych decyzji to odpowiedź brzmi „tak”.

Natomiast na pytanie czy jest to narzędzie dojrzałe technicznie, technologicznie i czy informacje z niego pozyskane nie sprowadzą nas na manowce? Myślę, że tu potrzebne jest rozpoznanie bojem, czyli poniesienie kosztów przetestowania narzędzia darmowego. Z mojego krótkiego doświadczenia z Open Source-m wynika jednak, że twórcom zależy aby ich produkty były transparentne i wciąż je ulepszają, zatem jestem dobrej myśli. Jednocześnie w szeregach nawigatorów mamy aktywnych i bardzo kompetentnych „droniarzy”, których uwadze nie umknął ODM i są w stanie go ocenić. Wraz z moimi projekcjami na jego temat.

Jak zwykle zapraszam do dyskusji.

https://www.opendronemap.org/

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *