Patrząc perspektywicznie

Tagi:


Rozpoczynając przygodę z Digital Construction Navigatorem zdawaliśmy sobie sprawę z konieczności bycia otwartym na zmiany. Na naszym blogu pojawiło się już kilka artykułów, w których możecie przeczytać o tym, jak widzimy przyszłość budownictwa (Contract Data Manager – nowe stanowisko na kontrakcie (dcnavigator.eu), Komputery kwantowe w budownictwie. (dcnavigator.eu), Kiedy i czy w ogóle budynki będą produkowane jak samochody? I co to ma wspólnego z digitalizacją? (dcnavigator.eu), Czy możliwa jest cyfryzacja budownictwa bez BIM? (dcnavigator.eu)). Nie mogliśmy jednak nie zadać sobie pytania:

Jak dotrzeć do najmłodszego pokolenia obecnych i przyszłych inżynierów?

Korzystanie z narzędzi cyfrowych bezspornie ulega stałej ewolucji i dość łatwo zignorować nowe rozwiązania, które doceniają młodsi od nas. Na kilka miesięcy przed oficjalnym debiutem bloga dcnavigator.eu zrobiliśmy burzę mózgów i stwierdziliśmy, że nasza współpraca powinna być prowadzona wielotorowo. Podstawowym narzędziem, na którym publikujemy artykuły jest ten oto blog. Zasięgi naszych odbiorców poszerzamy korzystając z LinkedIn. Trzecim miejscem naszej komunikacji jest serwer Discord, na którym prowadzimy rozmowy o konkretnych, uciążliwych problemach, z którymi boryka się budownictwo.

Właśnie to trzecie medium chciałbym dzisiaj przybliżyć osobom, które o nim nie słyszały lub słyszały, ale do tej pory omijały szerokim łukiem. Ja pierwszy raz skorzystałem z tego serwera na początku tego roku w pewnej polskiej grupie dla no-code developerów. Zainspirowany ich działalnością przybliżyłem serwer Discord naszemu zespołowi. W tym miejscu, dla osób pierwszy raz słyszących o Discordzie, należy przybliżyć, że powstał on jako miejsce dla graczy dyskutujących o grach i streamujących własną grę w sieci. Dla każdego z nas było wielkim zaskoczeniem, jak rozbudowane jest to narzędzie i jakie daje możliwości prowadzenia wielopoziomowej komunikacji.

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o uprawnieniach. Discord pozwala na tworzenie rozbudowanej, macierzowej struktury grup dostępowych na użytkowników, których można przypisywać do poszczególnych grup i nadawać im poszczególne uprawnienia. Po ponad 2 latach obecności Covid-19 i wymuszonej digitalizacji biznesu zarówno w Polsce, jaki i na całym świecie wiemy, jak bardzo istotne są dobre i bezpieczne narzędzia komunikacji. Z jednej strony zastanawia mnie, dlaczego podobnej struktury zarządzania nie udało się jeszcze zaimplementować w popularnych i mających znacznie większy budżet MS Teams czy Zoom. Z drugiej strony uświadomiłem sobie, jak wiele możemy się nauczyć od młodszych pokoleń np. o sprawnym zarządzaniu uprawnieniami.

W dalszej kolejności należy przybliżyć strukturę komunikacji na serwerach Discord. Podstawowym miejscem do komunikacji jest kanał (pokój), w którym prowadzona jest konwersacja. Z jednej strony wewnątrz kanału mogą być zakładane wątki dotyczące bardzo specyficznego zagadnienia, a z drugiej strony kanały mogą być grupowane w kategorie, które je grupują w większe zbiory. Oczywiście można odpowiadać na konkretne posty, dodawać emotikony do postów i wiele innych. Ponownie widzę masę zastosowań do rozwiązań biznesowych, które mogą pomóc sprawnie omawiać problemy w realizacji i monitorować w większej grupie postęp w rozwiązaniu poszczególnych problemów.

Rozpoczęcie korzystania z serwera Discord było, więc dla nas nie tylko wyjściem naprzeciw młodszym koleżankom i kolegom, lecz również otworzyło nam oczy na nowe rozwiązanie, które mogło być przez nas niepotrzebnie zignorowane.

Co dalej?

Nasza społeczność i działalność cały czas się rozwija i dlatego w zeszłym tygodniu na naszym serwerze Discord założyliśmy trzy nowe kanały:

┇👷┇future-of-profession, ┇💡┇trends, ┇✔┇use-cases

Na kanale ┇👷┇future-of-profession chcemy rozmawiać o przyszłości naszego zawodu – inżyniera budownictwa. Wraz z rozwojem nowych technologii zadania inżynierów budownictwa będą się zmieniać i dobrze byłoby być na bieżąco z nowymi kompetencjami, które mogą być pomocne.

Na kanale ┇💡┇trends chcemy rozmawiać o nowościach zarówno w digitalizacji jak i ciekawych pomysłach na podnoszenie wydajności w budownictwie.

Na kanale ┇✔┇use-cases chcemy opowiadać o wdrożeniach podnoszących wydajność, w których mieliśmy przyjemność uczestniczyć. Zapraszamy wszystkich do dzielenia się swoim doświadczeniem i otwartej rozmowy, dzięki której będziemy mogli krytycznie spojrzeć na wdrożenia i zastanowić się nad tym, jak robić to lepiej w przyszłości.

Zaproponowane kanały mają pomóc nam się rozwijać i otworzyć się na nowe pomysły. Z czasem będziemy dodawać kolejne kanały (pokoje do dyskusji). Kończąc zapraszam do zajrzenia na nasz serwer Discord i zaangażowania w rodzącą się społeczność.

Michał Siejda

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *