Dla uniknięcia nieporozumień zaczniemy najpierw od rozróżnienia Work Structuring (WS) od tradycyjnie znanego podziału pracy, czyli Work Breakdown Structure (WBS).
O ile tradycyjny WBS (podział pracy) dzieli wielkie zestawy prac w sposób, w jaki kroimy bochenek chleba czy pęto kiełbasy (czyli w dowolnym miejscu), Work Structuring polega na takim podziale prac, żeby każda ‘ukrojona’ część była z jednej strony samodzielną jednostką realizacyjną, ale z drugiej uwzględniała funkcjonalne i logiczne powiązania z całego systemu, z którego pochodzi.
Innymi słowy WS (strukturyzacja pracy) zachowuje wszystkie systemowe relacje, które istniały w pracy jeszcze niepodzielonej.
Jest to oczywiście trudniejsze do przeprowadzenia niż prosty podział, ale strukturyzacja pracy jest z kolei niezbędna dla zastosowania sposobu standaryzacji pracy w wykonawstwie budowlanym, czyli Takt Time, o którym będzie w kolejnym blogu.
Wróćmy teraz do genezy strukturyzacji pracy. Ma ona mocną teoretyczną podbudowę, która została zaczerpnięta z prac mieszkającego i pracującego w Wielkiej Brytanii fińskiego akademika Lauri’ego Koskeli. Poniższa grafika przedstawia różnice między tradycyjnym podziałem pracy a systemową strukturyzacją pracy, która jest charakterystyczna dla procesów w lean construction.

Zarys teorii Transformacja – Przepływ – Wartość z podziałem na strukturalne części jest zilustrowany w poniższej tabeli:

Podprocesy strukturyzacji pracy wyglądają następująco:

Strukturyzacja pracy posługuje się także kilkoma istotnymi narzędziami i technikami:

I jeszcze zestawienie cech strukturyzacji pracy:
- Transformacja jako podstawa;
- Płynny przepływ produkcji (flow);
- Czas jako atrybut;
- Akceptacja niepewności;
- Eliminacja niepotrzebnej pracy i strat;
- Dostarczenie najlepszej wartości klientowi;
- Wymagania przypisane do podsystemów;
- Suma dostępnych metod (holistyczne podejście);
- Eliminacja przyczyn źródłowych odchyleń.
Strukturyzacja pracy jest kompleksową i systemową metodą takiego podziału pracy, aby można było przy jego pomocy standaryzować działania operacyjne wykonawstwa w branży budowlanej. Podział pracy na małe części pozwala ją lepiej mierzyć i łatwiej koordynować sekwencje działań.
W następnym blogu przedstawię praktyczne zastosowanie Work Structuring dla działań standaryzacyjnych w ramach kilkukrotnie już zapowiadanego Takt Time.
Stay tuned…
Dodaj komentarz