Przenośne drukarki termiczne (TIJ) w budownictwie


Budownictwo jest branżą znaną ze złożonych i skomplikowanych warunków realizacji inwestycji, w których materiały i sprzęt muszą być ciągle przemieszczane i organizowane. Dzięki odpowiednim narzędziom, zarządzanie tym procesem może stać się bardziej efektywne. Jednym z takich narzędzi są przenośne drukarki termiczne (TIJ). W tym artykule analizujemy, jakie problemy można rozwiązać korzystając z przenośnych drukarek TIJ i prezentujemy dostępne rozwiązania.

Badanie rynku

Według raportu MarketsandMarkets globalny rynek drukarek termicznych atramentowych ma osiągnąć wartość 53,5 miliarda USD do 2025 roku, rosnąc w tempie 4,4% CAGR od 2020 do 2025 roku. Raport sugeruje również, że rosnące zapotrzebowanie na drukowanie mobilne i coraz większa akceptacja automatyzacji w branżach takich jak budownictwo, produkcja i logistyka są jednymi z kluczowych czynników napędzających wzrost rynku.

Rynek przenośnych drukarek TIJ jest stosunkowo nowy, ale szybko rozwijający się. O tym rozwiązaniu dowiedzieliśmy się natrafiając na urządzenie HANDJET® EBS-260A produkowane przez EBS Ink-Jet Systems. Badanie rynku pokazało, że są jeszcze inni producenci dostarczający podobne rozwiązania: Edding, Rynan Technologies, REINER, U2-ANSER CODING (anser-coding.com), Perfect Laser oraz GTC. Firmy te oferują przenośne drukarki TIJ, które mogą drukować na różnych powierzchniach, w tym na betonie, metalu, drewnie i plastiku. Drukarki te są zaprojektowane tak, aby były kompaktowe, lekkie i wytrzymałe, co czyni je idealnymi do użytku w branży budowlanej.

Drukarki termiczne z atramentem (TIJ) działają poprzez wykorzystanie małego wkładu lub pojemnika z atramentem oraz drobnego elementu grzewczego. Element grzewczy ogrzewa atrament, powodując utworzenie kropelki, która jest wyrzucana przez dyszę na powierzchnię druku. Kropelki atramentu łączą się ze sobą, tworząc obraz lub tekst na powierzchni.

Aby wydruki z drukarek TIJ były trwałe na zewnątrz, stosowane są specjalistyczne tusze, zaprojektowane tak, aby opierały się blaknięciu, uszkodzeniom wodnym i innym formom zużycia. Tusze te zawierają z wysokiej jakości pigmenty, które zapewniają lepszą odporność na promieniowanie UV, wodę i inne czynniki środowiskowe. Dodatkowo wiele drukarek TIJ posiada automatyczne procedury czyszczenia i konserwacji, które pomagają utrzymać głowicę drukującą czystą i sprawną, co także może wpłynąć na trwałość wydruków.

Innym czynnikiem, który może wpłynąć na trwałość wydruków z drukarek TIJ, jest powierzchnia drukowania. Niektóre powierzchnie, takie jak materiały szorstkie lub nierównomierne, mogą spowodować rozmycie lub łatwe ścieranie się atramentu. Aby uzyskać najlepsze możliwe wyniki, ważne jest wybranie drukarki TIJ i tuszu, które są specjalnie zaprojektowane do pracy z powierzchnią, na której będzie się drukować. Dodatkowo, odpowiednie przygotowanie powierzchni, takie jak czyszczenie i gruntowanie, może pomóc poprawić przyczepność i zwiększyć żywotność druku.

Jakie problemy można rozwiązać za pomocą przenośnych drukarek TIJ w budownictwie?

Śledzenie i zarządzanie zasobami

Jednym z powtarzających się problemów na placach budowy jest śledzenie i zarządzanie sprzętem i materiałami. Przenośne drukarki TIJ mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu, umożliwiając pracownikom drukowanie oznaczeń bezpośrednio na sprzęcie i materiałach. Nadruki mogą zawierać ważne informacje, takie jak lokalizacja, status i historia użytkowania. Za pomocą kodu QR mogą przenosić nas do odpowiedniej aplikacji lub instrukcji użytkowania czy przeglądu. Dzięki możliwości drukowania na miejscu pracy, pracownicy mogą łatwo aktualizować informacje według potrzeb, zmniejszając ryzyko zagubienia sprzętu i materiałów.

źródło: Edding Portable 12

Zgodność z normami bezpieczeństwa

Coraz większą uwagę przywiązujemy do przestrzegania norm bezpieczeństwa. Przenośne drukarki TIJ mogą być wykorzystywane do drukowania oznakowania bezpieczeństwa, co może pomóc w zmniejszeniu wypadkowości. Na przykład można oznaczyć niebezpieczne miejsca czy materiały lub wskazać środki ostrożności, które należy podjąć podczas pracy z określonym sprzętem.

Kontrola jakości

W budownictwie ważne jest zapewnienie, że materiały są prawidłowo wykorzystywane i że spełniają wymagane normy jakości. Przenośne drukarki TIJ mogą pomóc w kontroli jakości, pozwalając pracownikom drukować etykiety zawierające informacje o używanych materiałach, takich jak data produkcji i numer partii, analogicznie jak to jest w przypadku prefabrykatów. Te informacje mogą być wykorzystane do weryfikacji prawidłowego wykorzystania materiałów oraz do śledzenia wszelkich problemów i usterek, które mogą się pojawić.

Dokumentacja i prowadzenie ewidencji

W budownictwie ważne jest zapewnienie, że materiały są prawidłowo wykorzystywane i że spełniają wymagane normy jakości. Przenośne drukarki TIJ mogą pomóc w kontroli jakości, pozwalając pracownikom drukować etykiety zawierające informacje o używanych materiałach, takich jak data produkcji i numer partii, analogicznie jak to jest w przypadku prefabrykatów. Te informacje mogą być wykorzystane do weryfikacji prawidłowego wykorzystania materiałów oraz do śledzenia wszelkich problemów i usterek, które mogą się pojawić.

Dokumentacja i prowadzenie ewidencji są niezbędne w przemyśle budowlanym. Przenośne drukarki TIJ mogą być wykorzystane do drukowania oznaczeń zawierających informacje o wykonywanej pracy oraz lokalizacjach względem projektu. Te informacje mogą być wykorzystywane do śledzenia postępów i zapewnienia, że praca jest wykonywana zgodnie z planem lub konkretną wersją projektu. Dodatkowo, oznaczenia mogą być drukowane, aby oznaczyć kiedy sprzęt lub materiały, które zostały zbadane lub przetestowane.

Podsumowanie

Pomimo wielu korzyści jakie oferują przenośne drukarki TIJ są one nowością na placach budowy. Z pewnością ograniczeniem jest cena, która waha się od kilku tysięcy złotych do ok. 25 000 zł w zależności od producenta. Cena często zależy od wielkości głowicy drukującej, która wpływa na wysokość zadruku. Drugim czynnikiem wpływającym na cenę jest objętość pamięci urządzenia tj. gotowych szablonów do wydrukowania.

Nie mamy wątpliwości, że rozwój technologii wpłynie na obniżenie ceny i drukarki TIJ na stałe zagoszczą w przemyśle budowlanym, pomagając rozwiązać problemy ze śledzeniem i zarządzaniem zasobami, zgodnością z normami bezpieczeństwa oraz monitorowaniem postępu prac i usuwania usterek.

Michał Siejda

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *